RIPmusicjunkies
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σχολιάστε

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Σχολιάστε

Δημοσίευση  mermaid Πεμ Ιαν 08, 2009 5:13 pm

Οι χιλιάδες διαδηλωτών βρίσκονται σπίτια τους και κατά πάσα πιθανότητα εκεί θα παραμείνουν(ως την επόμενη προγραμματισμένη διαδήλωση). Λόγοι υπάρχουν πολλοί. Ο σημαντικότερος όμως είναι ότι ο εν λόγω αστυνομικός υπηρετούσε στα ΜΑΤ (ΥΑΤ πλέον).

Αυτό δεν κάνει τη ζωή του λιγότερο σημαντική από οποιουδήποτε άλλου, αλλά δίνει τροφή για σκέψη. Όλοι όσοι βρεθήκαμε στους δρόμους από τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου και έπειτα διαμαρτυρόμενοι για τις βίαιες (και δολοφονικές ενίοτε) συμπεριφορές και τακτικές της ελληνικής αστυνομίας, αλλά και απαιτώντας άμεσες αλλαγές που θα δώσουν προοπτικές ευημερίας στον τόπο αυτό, βιώσαμε την συνεχιζόμενη και κλιμακούμενη βία της ελληνικής αστυνομίας, παρά το φορτισμένο, από την εν ψυχρό δολοφονία του 15χρονου Αλέξανδρου, κλίμα.

Ο εν λόγο αστυνομικός θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο ίδιος που παρά την ένταση των ημερών τράβηξε πιστόλι και σημάδεψε διαδηλωτές. Θα μπορούσε να είναι ο ίδιος που με τη φυσούνα ψέκασε την ηλικιωμένη γυναίκα. Θα μπορούσε να είναι ένας από αυτούς ποτ συνέλαβαν και ξυλοκόπησαν άδικα και άνευ λόγου και αιτίας τον φαντάρο. Θα μπορούσε να είναι ένας από όλους αυτούς που αδιάκριτα ξυλοκοπούσαν, πετούσαν χημικά και συνελλάμβαναν μαθητές και φοιτητές.

Όλοι εμείς λοιπόν που εδώ και ένα μήνα δεχόμαστε τόνους ληγμένων χημικών, χειροβομβίδες, γκλοπιές αλλά και πέτρες (αλήθεια πότε προστέθηκε στον εξοπλισμό;) από τα ΜΑΤ και τις δυνάμεις τις αστυνομίας, καλούμε όλους εσάς που τόσο καιρό ήσασταν αμέτοχοι μακρινοί θεατές από τον καναπέ και τη ζέστη του σπιτιού σας, να οργανώσετε πορεία συμπαράστασης προς τον νεαρό αστυνομικό. Αφήστε λοιπόν τα club σας, τις τηλεοράσεις σας, τις δουλειές σας, τα σχολεία σας, όπως κάναμε και εμείς και διαδηλώστε.

Ας δούμε λοιπόν αν οι αγανακτισμένοι πολίτες του καναπέ και των club έχουν τη δύναμη να κάνουν κάτι τέτοιο, ας δούμε πόσοι θα μαζευτείτε στο τέλος, ας δούμε πως θα αντιμετωπίσετε εσείς τους κουκουλοφόρους και μπαχαλάκιδες και ας δούμε πως θα τα πάτε εσείς με τις δυνάμεις των ΜΑΤ.


εμένα προσωπικά μου φαίνονται εξωφρενικά αυτά που γράφει ο τύπος
όπως εξωφρενικό μου φαίνεται κ το γκρουπάκι που έχει δημιουργηθεί για το θέμα
όπως εξωφρενικά και ανεγκέφαλα μου φαίνονται τελικά όλα αυτά τα ηλίθια γκρουπ του φέις μπουκ

αλλά θα μου πεις, όταν ανακατεύεσαι με τα πίτουρα σε τρώνε οι κότες

εν ολίγοις δλδ ο τυπος μας λέει ότι επειδή ο άνθρωπος αυτός είναι ματατζής δεν μας νοιάζει κ τόσο η ζωή του
και ότι διαδηλώνουμε μόνο για αθώους πολίτες κ όχι κατά της βίας γενικά

τι να πω
έχω αηδιάσει πλέον με την υποκρισία της κοινωνίας μας
mermaid
mermaid

Αριθμός μηνυμάτων : 496
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Τόπος : Καρπάθιο Πέλαγος Εν Ηρεμία

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  sinnerman Παρ Ιαν 09, 2009 10:14 am

βασικα με το παραπανω κειμενο δεν μπορω να καταλαβω τι θελει να πει ο ποιητης

mermaid έγραψε:
αλλά θα μου πεις, όταν ανακατεύεσαι με τα πίτουρα σε τρώνε οι κότες
αυτο ειναι κανονας

mermaid έγραψε:
εν ολίγοις δλδ ο τυπος μας λέει ότι επειδή ο άνθρωπος αυτός είναι ματατζής δεν μας νοιάζει κ τόσο η ζωή του
και ότι διαδηλώνουμε μόνο για αθώους πολίτες κ όχι κατά της βίας γενικά
[/color]

δεν νομιζω να υποστηριζει κανεις αυτο, ανθρωπος ειναι , νεαρος. προσωπικα ειμαι αηδιασμενος με τετοια χτυπηματα απο ολες τις πλευρες.
και οι διαδηλωσεις δεν εγιναν για τον πιτσιρικα αλεκο , μια αφορμη ηταν για την συνεχιζομενη αδικια κ αρπαχτη.

μπουχτησαμε απο γκρουπακια κ αποψεις, ειμαι σε μερικες συμφωνος (ειχε μια καλη αναλυση ο κουλογλου για τον ποιον εξυπηρετουν τα απανταχου τρομοκρατικα χτυπηματα) αλλα παιζει πολυ βλακεια που δεν αντεχεται.
sinnerman
sinnerman

Αριθμός μηνυμάτων : 669
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Ηλικία : 65

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  mermaid Παρ Ιαν 09, 2009 3:06 pm

Ο εν λόγο αστυνομικός θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο ίδιος που παρά την ένταση των ημερών τράβηξε πιστόλι και σημάδεψε διαδηλωτές. Θα μπορούσε να είναι ο ίδιος που με τη φυσούνα ψέκασε την ηλικιωμένη γυναίκα. Θα μπορούσε να είναι ένας από αυτούς ποτ συνέλαβαν και ξυλοκόπησαν άδικα και άνευ λόγου και αιτίας τον φαντάρο. Θα μπορούσε να είναι ένας από όλους αυτούς που αδιάκριτα ξυλοκοπούσαν, πετούσαν χημικά και συνελλάμβαναν μαθητές και φοιτητές.

σαν τον ακατανόμαστο κάνω
Laughing
αλλά διάβασε ξανά αυτήν την παράγραφο κ θα καταλάβεις ότι ο εν λόγω τύπος δεν θεωρεί το να διαδηλώσει κάποιος κατά της βίας ακόμη κ για τον αστυνομικό σωστό
εφόσον είναι όργανο καταστολής, σου λέει, δεν το αξίζει.

φυσικά, την περίπτωση να ήταν κάποια στιγμή ένας που θα του έσωζε τη ζωή
την έχει ξεχάσει.
mermaid
mermaid

Αριθμός μηνυμάτων : 496
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Τόπος : Καρπάθιο Πέλαγος Εν Ηρεμία

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  sinnerman Παρ Ιαν 09, 2009 4:37 pm

εφοσον δεν θεωρεί το να διαδηλώσει κάποιος κατά της βίας ακόμη κ για τον αστυνομικό σωστό
τοτε γιατι εχουν κανει ενα θρεντ που ρωταει γιατι δεν διαδηλωνουμε?

δεν ξερω με μπερδεψε.
ε α στα διαλα με τους απανταχου κολλημενους
sinnerman
sinnerman

Αριθμός μηνυμάτων : 669
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Ηλικία : 65

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  mermaid Παρ Ιαν 09, 2009 5:02 pm

sinnerman έγραψε:εφοσον δεν θεωρεί το να διαδηλώσει κάποιος κατά της βίας ακόμη κ για τον αστυνομικό σωστό
τοτε γιατι εχουν κανει ενα θρεντ που ρωταει γιατι δεν διαδηλωνουμε?

δεν ξερω με μπερδεψε.
ε α στα διαλα με τους απανταχου κολλημενους

δεν το έχουν κάνει οι ίδιοι το θρεντ που ρωτάνε!
αχαχχαχαχ Laughing

αυτοί απαντάνε στο γκρουπ που θέλει να διαδηλώσουμε για τον αστυνομικό
mermaid
mermaid

Αριθμός μηνυμάτων : 496
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Τόπος : Καρπάθιο Πέλαγος Εν Ηρεμία

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  jofroid Παρ Ιαν 09, 2009 7:12 pm

κι εγώ μπερδεύτηκα με το παραπάνω κείμενο. γιατί στις δύο τελευταίες παραγράφους διαφαίνεται μία στροφή εναντίον όλων εκείνων που μένουν αμέτοχοι και δεν καταβαίνουν σε πορείες και διαδηλώσεις. βέβαια, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το να κατέβω σε μία πορεία είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να δείξω την αντίθεση μου σε κάτι...
jofroid
jofroid

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2008
Ηλικία : 42
Τόπος : στα νιάτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  sinnerman Σαβ Ιαν 10, 2009 4:30 pm

jofroid έγραψε: βέβαια, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το να κατέβω σε μία πορεία είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να δείξω την αντίθεση μου σε κάτι...

σε μια πορεια κατεβαινεις για να δειξεις την δυναμη σου σαν πληθος, οτι κοιταξτε οτι ειμαστε κ εμεις εδω. βραχυπροθεσμα αποτελεσματα δεν εχει, με το να τα σπανε οποιοι τα σπανε γυρω απο την πορεια, ακυρωνει αυτοματα τα οποιαδηποτε οφέλη της.
επισης οταν βλεεπεις οτι υπαρχει κοσμος που ενδιαφερτεται για κοινωνικα θεματα, για θεματα που αφορουν κ εσενα, παιρνεις δυναμη να συνεχισεις και να μην πεις θα αραξω στην καρεκλα μου θα κανονισω την ζωη μου να ειμαι αρχοντας εγω και οι αλλοι να πανε να χεστουν.

βεβαια με το να πας σε μια πορεια, δεν παει να πει οτι εκανα το καθηκον μου, παει τερμα τελειωσε. η αληθινη διαμαρτυρια κ αντιδραση λαμβανει μερος στην καθημερινη μας ζωη
sinnerman
sinnerman

Αριθμός μηνυμάτων : 669
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Ηλικία : 65

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  jofroid Σαβ Ιαν 10, 2009 8:19 pm

sinnerman έγραψε:βεβαια με το να πας σε μια πορεια, δεν παει να πει οτι εκανα το καθηκον μου, παει τερμα τελειωσε. η αληθινη διαμαρτυρια κ αντιδραση λαμβανει μερος στην καθημερινη μας ζωη

αυτό ακριβώς.
jofroid
jofroid

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2008
Ηλικία : 42
Τόπος : στα νιάτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  mermaid Δευ Ιαν 12, 2009 10:18 am

sinnerman έγραψε:
επισης οταν βλεεπεις οτι υπαρχει κοσμος που ενδιαφερτεται για κοινωνικα θεματα, για θεματα που αφορουν κ εσενα, παιρνεις δυναμη να συνεχισεις και να μην πεις θα αραξω στην καρεκλα μου θα κανονισω την ζωη μου να ειμαι αρχοντας εγω και οι αλλοι να πανε να χεστουν.

και να σημειώσω εδώ πως το να πηγαίνει κάποιος σε πορεία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και συνειδητοποιημένος ουσιαστικά
mermaid
mermaid

Αριθμός μηνυμάτων : 496
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2008
Τόπος : Καρπάθιο Πέλαγος Εν Ηρεμία

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχολιάστε Empty Απ: Σχολιάστε

Δημοσίευση  aλx Δευ Ιαν 12, 2009 12:21 pm

καλημερα

με εχουν κουρασει αυτα τα θεματα κοινωνικων συγκρουσεων, για το ποιος εχει δικιο, ποιος κατεβαινει και ποιος δεν κατεβαινει στις συγκεντρωσεις... κοινωνικο προβληματισμο εχω και μαλιστα οξυμενο, η διαμαρτυρια μου γινεται εκ του καναπεως γιατι βλεπω οτι ο,τι γινεται ειναι υποκεινουμενο και παντα θα υπαρχει σκοπιμοτητα... οντως κανεις δεν κατεβηκε να διαδηλωσει για το παλικαρι που χαροπαλευει στο νοσοκομειο, μπορει να απεχθανομαι τη σημερινη δεξια και τη σημερινη κυβερνηση που θεωρω οτι ειναι η χειροτερη που εχω ζησει και που αντιλαμβανομαι τις τελευταιες δεκαετιες, αλλα και τα κομματα της αριστερας κλεινουν το ματι σε περιεργα φαινομενα και σιγουρα δεν επιδεικνυουν την ιδια ευαισθησια στις προβοκατσιες κατα συνανθρωπων μας (εργαζομενοι ειναι και αυτοι κκ. του καπακαπαε) που διαλεξαν το επαγγελμα του αστυνομικου...

κυριως μας απογοητευουν αυτοι που κρατουν στα χερια τους τις τυχες μας σε μεγαλο βαθμο, που με μια γαμημενη τζιφρα σε ενα κωλοχαρτο μπορουν να σου αλλαξουν τη ζωη... οι κοινωνικες συγκρουσεις ειναι σιγουρα αποτελεσμα κακων πολιτικων χειρισμων, ανθρωπων που δεν εχουν μεσα τους κοινωνικη συνειδηση και αλληλεγγυη, που δε σεβονται το συνανθρωπο τους, που στο βωμο της σκοπιμοτητας στηνουν προβοκατσιες με θυματα νεους κυριως ανθρωπους, που εχουν σα σκοπο να δυναμιτισουν την ατμοσφαιρα, να αποπροσανατολισουν την κοινη γνωμη, να μας στρεψουν τον εναν εναντιον του αλλου και αυτοι να δρουν ανενοχλητα....

ολα αυτα ειναι πολυ λυπηρα και μπαινει κανεις πλεον σε ενα διλλημα του ειτε να αποστασιοποιηθει εντελως και να κοιταξει αποκλειστικα και μονο τη ζωουλα του και να κλεισει τα αυτια του στα παντα, ειτε να κατεβει στους δρομους και ενδεχομενως να αρχισει και να τα σταει για να εξωτερικευσει τα απωθημενα και την καταπιεση του...

δυστυχως μας διοικουν ανεπαγγελτοι, ανικανοι στην κοινωνικη πολιτικη, αλλα ικανοτατοι στο να γραφουν ιστορια εις βαρος μας και εις οφελος τους... αλλα εχουμε αυτο μας αξιζει γιατι διπλα στα ξερα θα καουν και τα χλωρα... μια βολτα απο τα groups των πολιτικων κομματων και fan pages βουλευτων θα μας πεισουν για το ποσο κοντοφθαλμοι ειμαστε... στην αναγκη να ταυτιστουμε με κατι, με μια πολιτικη κωλο-ιδεολογια φοραμε τις παρωπιδες... αυτοι ειναι οι διαδηλωτες του καναπε, οι κοντοφθαλμοι...

εγω τουλαχιστον ξερω τι μου γινεται και δεν τρεφω ψευδαισθησεις
aλx
aλx

Αριθμός μηνυμάτων : 143
Ημερομηνία εγγραφής : 16/12/2008
Ηλικία : 46
Τόπος : On the dark side of the moon

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης